Wady i zalety domu z poddaszem użytkowym

Data dodania: 30.08.2016


Wymarzony dom powinien odpowiadać wszystkim oczekiwaniom przyszłego właściciela nieruchomości. Zaczynając od adekwatnej do potrzeb wielkości, przez praktyczny układ pomieszczeń, aż po koszty związane z jego budową i użytkowaniem. Jak w tej perspektywie prezentuje się dom z poddaszem użytkowym – poznajmy jego wady i zalety.

Mniejsza powierzchnia zabudowy

Zaczynając od początku, czyli placu budowy – projektowanie domów o konstrukcji piętrowej, a w tym przypadku z użytkowym poddaszem, pozwala na realizację inwestycji na dużo mniejszej powierzchni niż w przypadku domów parterowych. Dla inwestora oznacza to po prostu tyle, że może rozglądać się za mniejszą działką niż gdyby interesowałby go dom jednopoziomowy, gdzie wszystkie pomieszczenia musza być rozlokowane na jednym poziomie. W domu z poddaszem użytkowym część tej powierzchni w sposób naturalny przenosi się na kolejną kondygnację.

Większe koszty budowy

Cokolwiek uda się zaoszczędzić na etapie wyboru działki prawdopodobnie zostanie wykorzystane w pracach budowlanych. Z uwagi na swoją konstrukcję, budowa domu z poddaszem użytkowym (lub jakiegokolwiek innego projektu wielokondygnacyjnego) wymusza na inwestorach wykorzystanie dużo bardziej wytrzymałych materiałów budowlanych, chociażby przy budowie stropu między kondygnacjami. Projektowanie domów z poddaszem powinno zakładać taką konstrukcję, która będzie nie tylko solidna i odporna na wieloletnie użytkowanie, ale również komfortową na co dzień, czyli  między innymi odpowiednio wytłumioną akustycznie.

Winter Polska

Konieczne wyposażenie: schody

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie w domu z co najmniej dwoma kondygnacjami bez dostępu do wszystkich poziomów budynku. Dlatego jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym niezbędne będzie zamontowanie schodów. To właśnie one w ogromnej mierze decydują o wygodzie codziennego życia w takim wnętrzu. Istnieją w zasadzie dwie możliwości – budowa schodów o konstrukcji żelbetowej lub montaż samonośnych schodów drewnianych. Te pierwsze muszą być uwzględnione w planach już na etapie projektowania domów, ponieważ ich budowa jest ściśle powiązana z konstrukcjami nośnymi budynku. Schody drewniane natomiast można zamontować dopiero przy ostatecznych pracach wykończeniowych.

Trudna przestrzeń

Niestety z uwagi na skosy dachowe na poddaszu, przestrzeń taka może być trudna do wykończenia i aranżacji. W zależności od wysokości skosów i budowy dachu miejscami niemożliwe jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, przez co część poddasza trudno jest zagospodarować.

Nieruchomości nad morzem

Oszczędna eksploatacja

Projektowanie domów z poddaszem użytkowym cieszy się tak dużą popularnością także z powodów finansowych, jeśli chodzi o eksploatację. Z reguły takie projekty, jeśli zostaną prawidłowo zrealizowane pozwalają na uzyskanie wymiernych oszczędności jeśli chodzi o koszty energii. Można to zawdzięczać przede wszystkim dużo lepszej termoizolacji niż w przypadku konstrukcji jednokondygnacyjnych, co wynika z korzystnego stosunku przegród zewnętrznych i powierzchni dachu do kubatury domu. Ciekawe projekty proponuje Studio AG ze Szczecina, z którymi warto się zapoznać.

Apartament czy mieszkanie w Kołobrzegu?

Dlaczego Polacy wybierają apartamenty nad morzem?