Projekt domu parterowego – plusy i minusy

Data dodania: 30.08.2016


Domy parterowe kojarzą się nam zwykle z sielskim klimatem, domową atmosferą i dużą przestrzenią. Jednak jeśli odłożyć wyobrażenia na bok i na poważnie rozważyć wady i zalety budowy domu o zabudowie parterowej trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają ostatecznie na decyzję inwestora. Dom parterowy może być doskonałym miejscem do życia, jednak nie zawsze taki projekt jest optymalnym rozwiązaniem dla inwestora.

Obszerna działka

Jedną z pierwszych rzeczy, jaka determinuje wybór projektu domu jest działka budowlana, na której ma być zrealizowana inwestycja. Projektowanie domów na zamówienie lub wybór projektu gotowego, z katalogu powinno odbywać się z myślą o terenie pod budowę. Przede wszystkim umożliwi to stworzenie projektu idealnie dostosowanego do wydanej decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Jeśli myślimy o budowie domu parterowego warto pamiętać o tym, że taka inwestycja będzie wymagała dużo większej działki budowlanej, niż miałoby to miejsce w przypadku domu o podobnej powierzchni, jednak w zabudowie wielokondygnacyjnej – piętrowej lub z użytkowym poddaszem.

Przestrzeń dla każdego mieszkańca

Projektowanie domów parterowych bardzo często zlecają architektom osoby w średnim wieku, z myślą o tym, aby osiedlić się w tym miejscu już na stare lata. Kolejną grupą szczególnie zainteresowaną projektowaniem domów o zabudowie parterowej są rodziny wielopokoleniowe, które planują zamieszkać w domu wraz ze starszymi członkami swojej rodziny oraz najmłodszymi pociechami. Wszystkie te powody znajdują uzasadnienie w konstrukcji parterowej głównie dzięki braku schodów, przez co wszystkie pomieszczenia znajdują się w zasięgu każdego z lokatorów i nikt nie jest wykluczony, ani odizolowany. Oczywiście jest też liczna część klientów, którzy wybierają domy parterowe wyłącznie ze względów estetycznych.

Koszty budowy i wydatki na eksploatację

Jeśli chodzi o stronę finansową takiego przedsięwzięcia, trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty budżetowe – etap budowy i użytkowania. Domy parterowe mogą przynieść oszczędności podczas budowy, między innymi dzięki braku schodów, które bywają dość kosztownym elementem wyposażenia wnętrza. Ale z uwagi na jedną kondygnację można sobie pozwolić na tańsze materiały budowlane w obrębie chociażby stropu. Jednak oszczędności te mogą być zniwelowane przy materiałach niezbędnych do budowy i wykończenia dużej powierzchni dachu.

Problemem mogą być też koszty eksploatacji – w porównaniu do domów piętrowych, te parterowe zazwyczaj cechują się gorszą izolacją termiczną, przez niekorzystny stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku, a to już bezpośrednio wpływa na większe zapotrzebowanie energetyczne domu.

Deweloper Kołobrzeg

Bliskość otoczenia

Bardzo ważne z perspektywy przyszłego właściciela nieruchomości jest też przydomowy ogród. Projektowanie domów parterowych z jednej strony przekłada się na bliski dostęp do podwórka, ponieważ tak naprawdę z każdego pomieszczenia w budynku lokatorzy mogą przenieść się od razu do ogródka. Dla amatorów ogrodnictwa i hodowli roślin istotną informacją będzie też fakt, że domy parterowe z uwagi na swoją konstrukcję nie zacieniają tak dużej powierzchni, co może sprzyjać hodowli określonych gatunków roślin. Planując budowę domu, sprawdź najlepsze projekty architektów, np. Studio AG.

Apartamenty nad morzem – pomysł na biznes

cyrklewicz nieruchomości